آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

امام شناسي

ابن خالد كابلي گويد از امام باقر (ع) از آيه «فآمنوا بالله و رسوله و النّور الذي انزلنا» ايمان بياوريد به خدا و رسول و نوري كه فرو فرستاديم.

سوال كردم حضرت فرمودند اي اباخالد به خداوند آن نور ائمه هستند اي اباخالد نور امام در دل مؤمنان تا بنده تر از خورشيد در روز تابان است و ائمه هستند كه دل مؤمنين را نوراني كند كه خداوند نور آنان را از هر دلي خواهد محجوب سازد، دل آنها تاريك بماند و ظلمت آنها را فرو گيرد.

 

اهل بيت نور هستند

در حديث فوق بيان مي كند كه ائمه نور هستند در بحث قبل نيز بيان شد كه خداوند تكلم كرد و با تكلم الهي نور اهل بيت عليهم السلام خلق شد. و اين نور اهل بيت است كه دل مؤمنان قرار مي گيرد، پس هر كس مؤمن باشد مي تواند جايگاه نور اهل بيت عليهم السلام باشد و اگر مؤمن نباشد دل او تاريك است و ظلمت او را فرا مي گيرد.

 

آيا فقط اهل بيت نور هستند؟

با دقت در آيات، ادعيه و روايات، فقط اهل بيت (عليهم السلام) به نور تعبير شده است. يك سوره بنام سوره نور و در آن سوره آيه اي بنام آيه نور، دعاي نور وارد شده از حضرت زهرا (س) كه در مفاتيح آمده است. و در يك قسمت از دعا آمده «الحمد لله الذي خلق النّور من النّور» حمد خدايي را كه نور از نور آفريد.

 

الله نور است

در آيه نور آمده «الله نور السموات و الارض» خداوند نور آسمانها و زمين است و در ادامه مثالي براي نور خدا مي زند و مي فرمايد «مثل نور خدا، مثل يك مشكات و چراغ است كه در ادامه آيه و روايات ذيل اين آيه مي بينيم كه اين چراغ را چهارده معصوم تشكيل داده اند پس نور خداوند نيز اهل بيت (عليهم السلام) هستند.

 

علم نور است

يكي از صفات بارز الهي و صفات اهل بيت (عليهم السلام) علم است و در روايات اين علم را ينز به نور تشبيه كرده و فرموده «العلم نور يفذفه الله في قلب من يشاء علم» نوري است كه خداوند در دل هر كس بخواهد قرار دهد.

در حديث اول نور را در دل مؤمن قرار داده و آن هم نور اهل بيت (عليهمالسلام) مي باشد در اين حديث نيز علم را نور بيان كرده و فرموده در قلب هر كس بخواهد قرار مي دهد پس اين دو نور در يك راستا و هم جهت مي باشد پس همه نورها به يك نقطه بر مي گردد و آن هم توحيد است.

چرا به نور تشبيه شده اند؟

بايد در ابتدا به عملكرد نور دقت كنيم. اگر كسي چشم داشته باشد ولي در محيطي تاريك قرار گيرد كه نوري در آن نباشد قادر به ديدن هيچ چيز نيست و با شخص كور هيچ تفاوتي ندارد پس عامل ديدن همان نور است. بنابراين كسي كه نور علم نداشته باشد كسي كه نور اهل بيت (عليهم السلام) در وجودش نباشد، قادر به ديدن حقايق نخواهد بود و آن صفات الهي را نمي تواند بشناسد اين است كه خداوند در قرآن مي فرمايد:

هل يستوي الاعمي و البصير- آيا كور و بينا مساوي هستند؟

 

نور در دل مؤمن

در ادامه حديث مي فرمايد نور در دل مؤمن تابنده تر از خورشيد در روز تابان است. نور خورشيد از همه نورها، نوراني تر است كه با بودن خورشيد هر چيز ناپيدا، پيداست از بس آن نور زياد است و در ضمن فوائد زيادي نور خورشيد دارد كه علم پزشكي شايد به همه آنها نتوانسته باشد پي ببرد. حال حديث مي فرمايد: نور الله در دل مؤمن نوراني تر از خورشيد در روز تابان است پس هر كس اين نور در دلش باشد به طرف خود واقعاً مي تواند به شناخت اهل بيت (عليهم السلام) برسد. اين نور در دل كسي است كه خدا بخواهد.

در ادامه حديث مي فرمايد كه خداوند از هر دلي بخواهد محجوب مي سازد. اين نورد در ابتدا در دل همه انسانها قرار داشته و انسانها با اعمال خود اين نور را كم كم از دل خود بيرون كرده اند. هر چه نور كم شود جاي آن را ظلمت فرا مي گيرد. اينكه مي فرمايد خداوند از دل هر كس بخواهد محجوب مي سازد، اين جلوگيري نور بدست خود انسان است كه با اعمال خود اين نور را به ظلمت بدل مي كند «يخرجونهم من النّور الي الظلمات»

اين اعمال ما هيچ گاه با اين شرايط محيطي نمي تواند ما را به جايي برساند كه قلب ما مملو از نور اهل بيت (عليهم السلام) شود پس هنگامي كه اين قلب ما پر از نور مي شود، كه ظهور با هر النور حضرت ولي عصر (عج ا...) باشد پس بياييم و از درون دل خود بخواهيم كه با ظهورش قلب همه را مملو از نور كند.

ان شاء ا....

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید