آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

درقرآن چه موضوعاتي است؟

  امام صادق علیه السلام مي فرما يد:« به خدا من كتاب خدا را از اول تا آخرش مي دانم چنا نچه گويا دركف دست من قرار دارد. درآن است خبرآسما ن و زمين و خبر آن چه خواهد بود وخداي عزوجل هم فرموده است: فيه تبيان كل شي – نحل-89  در آن شرح هر چيزي است.

(اصول كا في ج1 ص 443)

درقرآن چه موضوعاتي است؟

  با توجه به اينكه قرآن مجعزه پيامبر و به تعبير حضرت رسول اكرم صلی الله علیه وآله  ثقل اكبراست، بايد ببينيم در اين قرآن چه موضوعا تي نهفته است؟ طبق حد يث فوق، امام صادق عليه السلام مي فرمايد خبر آسما ن، خبر زمين و خبر آنچه خواهد بود درآن مي باشد و درتفسير شريف لاهيجي همچنین ایشان مي فرمايد: هيچ امري نيست كه مردم در آن اختلاف كنند مگر آنكه برای آن اصلي در كتاب خدا وجود دارد. ليكن اينقدر هست كه عقلهاي مردم به آن اصل نميتواند برسد.

  طبق اين حديث، تمام موضوعات در قرآن هست ولي براي بشر قابل فهم نيست. پس قرآن را چه كسي بايد به ما بفهماند كه در تفسير اثني عشري امام صادق علیه السلام جواب اين مسئله را داده و فرموده است: به تحقيق قرآن، بيان هر چيزي است حتي به خدا قسم وانگذارد حق تعالي چيزي را كه بندگان محتاجند به آن تا كسي تواند بگويد اگر حكم آن در قرآن بود مگر آنكه نازل فرمود خدا در قرآن لكن علم آن منحصر به پيامبر و اوصياي معصومين علیهم السلام ميباشد.

  پس بنابراين بايد ائمه آن موضوعات را براي بشر بيان فرمايند، پس حديث ثقلين به خوبي در اينجا قابل فهم است كه پيامبر اكرم‌ مردم را به دو ثقل قرآن و اهل بيت راهنمايي ميكند تا مردم با اين دو ثقل به مقصود حقيقي پروردگار برسند.

ائمه علیهم السلام چقدر از قرآن را ميدانند؟

   در حديث مورد بحث حضرت ميفرمايد :«كتاب خدا را از اول تا آخرش ميدانم چنانچه گويا در كف دست من قرار دارد»  و در احاديث قبلي نيز ذكر كرده ايم كه كل موضوعات در قرآن هست و مفسر و توضيح دهنده اين موضوعات حضرات معصومین علیهم السلام ميباشند. در تفسير الميزان حديث ديگري از امام صادق علیه السلام بيان شده كه موضوع را بازتر كرده و ميفرمايد: ما متولد شده از رسول خداييم و در همان حال تولد كتاب خدا را ميدانيم و در آن كتاب است آغاز خلقت و آنچه تا روز قيامت خواهد شد، در آن خبر آسمان و زمين است، خبر بهشت و آتش است و خبر آنچه تا كنون شده و آنچه خواهد شد همه در آن هست و من همه را ميدانم. همانطور كه كف دست خود را ميبينم زيرا خداوند فرمود در آن كتاب تبيان هر چيزي است.

   بنابراين در حديث فوق هم موضوعات را كاملتر بيان فرموده و هم علم قرآني اهل بيت را، از بدو تولد ميداند. چنانچه در خبر داريم كه حضرت اميرالمؤمنين علی علیه السلام در بدو تولد قبل از نزول ظاهري قرآن و قبل از بعثت پیامبر شروع به خواندن قرآن ميكند و ميفرمايد: « قد افلح المؤمنون».

نتيجه

  تمام اين مباحث راه را به ما نشان داده و به ما ميفهماند كه اي بشر كتاب راه و زندگي، قرآن است و راهنماي آن اهل بيت هستند. پس اگر يكي از آنها را رها كنيم راه را به اشتباه رفته ایم و به مقصود نخواهيم رسيد. به اميد روزي كه حضرت وليعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند و حقايق قرآني را براي بشر بيان فرمايد و آن 27 علم را كه فقط 2 علم آن به بشر داده شده به ما بفهماند ان شاءالله.

« يا رب الحجة بحق الحجة اشف صدر الحجة بظهور الحجة»

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید