آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

محرم و صفر

 تاسیس تاریخ برای مسلمانان در سال شانزدهم هجری و با مشورت امیر مومنان علی علیه السلام صورت گرفته است. مبدا تاریخ را هجرت پیامبر و ماه نخست آنرا محرم سالی که هجرت روی داده بود گرفتند. علت نامگذاری این ماه آن بود که در ایام جاهلیت جنگ در این ماه را حرام میدانستند. در دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری کاروان امام حسین علیه السلام وارد کربلا شد و سپاهیان دشمن که هر روز بر تعدادشان افزوده میشد در روزهای تاسوعا و عاشورا او و یارانش را به شهادت رساندند.

   پیشوای هشتم ما شیعیان امام رضا علیه السلام در خصوص این ماه فرمود:

 در جاهلیت حرمت این ماه را نگه میداشتند ولی این مردم حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر صلی الله علیه و آله  را در باره ذریه اش رعایت نکردند... به همبن دلیل ماه محرم با حادثه عاشورا عجین شده است و فرا رسیدن آن دلها را پر از غم میسازد و پیروان و شیفتگان امام حسین علیه السلام در این ماه به عزاداری میپردازند.

    از قرنها پیش عاشورا بعنوان تجلی روز درگیری حق و باطل و روز فداکاری و جانبازی در راه دین و عقیده شناخته شده است. حسین بن علی علیه السلام در این روز با یارانی اندک ولی با ایمان و صلابت و عزتی بزرگ و شکوهمند با سپاه سنگدل و بی دین حکومت یزید ملعون به مقابله برخاست و کربلا را به صفحه همیشه زنده عشق خدایی و آزادی و حریت مبدل ساخت.

 عاشورا اگرچه یک روز بود اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشیده شد و چنان در عمق وجدانها و دلها اثر گذاشت که همه ساله دهه محرم به ویژه عاشورا اوج عشق و اخلاص نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت ، حسین بن علی علیه السلام متجلی میگردد و همه حتی غیر مسلمانان در مقابل عظمت روح آن آزاد مردان تعظیم میکنند.

 صحابه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله از زبان ایشان شنیده بودند و با چشمان خود دیده بودند که حضرت نسبت به خاندانش به ویژه امام حسن و امام حسین علیهماالسلام چه سفارشاتی فرموده و با آنان چگونه رفتار میکرد. ولی  مرتد شدند و یا در خفقان قرار گرفتند. کسانی هم که خود را بعنوان عالم دین معرفی میکردند و جزء قضاوت کنندگان و به ظاهر زهدپیشگان بودند حتی کسانی که در صفین همراه امیرمومنان علی علیه السلام برعلیه معاویه میجنگیدند همه برای براندازی اسلام به خون امامشان تشنه شدند. شریح قاضی که در دوران امیرمومنان علی علیه السلام به سمت قضاوت مسلمین از طرف آن بزرگوار منصوب شده بود و به اصطلاح عالم و مورد اعتماد مسلمین بود فقط برای چند هزار دینار که بعدا هم به وی ندادند، فتوا صادر کرد و گفت:

 "ان الحسین قد خرج عن دین جده" حسین از دین جدش خارج شده است!!

عمر سعد که با ناله او در مسجد کوفه مردم به یاد خدا و قیامت می افتادند، حال با پیشنهاد حکومت و گندم ری که هرگز هم به آرزویش نرسید و نخورد فرماندهی سپاه یزید را عهده دار میشود! و یا شمر ملعون که تا دیروز در جنگ صفین از سرداران سپاه امیرالمومنین علی امیرمومنان علی علیه السلام بشمار میرفت ، امروز چکمه پوش شده و خنجر بسته و از سران لشکر ابن زیاد ملعون شده است. نفس اماره بر قلبهای مردم حاکم شده بود و جایی برای نور امامت و ولایت نمانده بود. مظلومیت حسین در عصر خویش تا حدی بود که هیچ جای امنی برای ایشان وجود نداشت و هر جا میرفت خون پاکش را میریختند. شاید باورمان نشود ولی در آن روز مناسبترین جای دنبا برای آن حضرت کوفه بود.

 حضرت در عصر عاشورا در جواب دخترش حضرت سکینه سلام الله علیها که گفت "پدر جان ما را به مدینه جدمان برگردان" فرمود: دخترم مرغ قطاء را اگر میگذاشتند در آشیانه خودش میماند، کنایه از اینکه پدرت در این جهان جایگاه امنی ندارد و مظلومیت او به گونه ای است که همه تشنه خون او هستند. با وجود اینکه کوفیان چندین هزار نامه نوشته و از ایشان دعوت نموده و متعهد شدند که او را یاری کنند اما همگی پیمان خود را شکستند . امام حسین علیه السلام هم برای اتمام حجت به سمت کوفه آمد در حالیکه به خوبی میدانست آنها هرگز به عهد و پیمان خود پایبند نیستند.

  خدای متعال در عالم ذر به پیامبرش فرمود: روزی خواهد آمد که دین و آیین الهی نیاز شدیدی به خون پاک و مطهر عزیزترین عزیزانت خواهد داشت.

آری؛ امام حسین علیه السلام و فرزندان و یارانش در عالم ذر شهادت خویش را امضاء نمود.  از اینروست که حضرت زینب کبری سلام الله علیها در شب عاشورا وقتی همراهیان برادرش  را دید که تک تک میروند و او را تنها میگذارند عرض کرد: برادر! مبادا اینها نیز که با تو مانده اند تو را تنها گذارند؟ حضرت فرمود: خواهرم اینها کسانی هستند که در عالم ذر با خدای خویش عهد بسته اند که تا آخرین قطره خون خود از دین خدا دفاع کنند.

  شیعه و سنی از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده اند که فرمود:

"حسین منی و انا من حسین" حسین از من و من از حسینم

بنابر این قاتل امام حسین علیه السلام در حقیقت رسول خدا صلی الله علیه و آله را نیز به شهادت رسانده است.

خوارزمی از بزرگترین دانشمندان اهل تسنن در مقتل خود روایت میکند:

 "وقتی که تیر به قلب مطهر سیدالشهداء علیه السلام زدند و خون مقدسش جاری شد دست مبارکش را از آن خون پر کرد و به آسمان پاشید که حتی یک قطره آنهم به زمبن برنگشت. بار دوم دست مبارکش را پر از خون کرد و به سر و صورت خود مالید. آنگاه فرمود: بخدا قسم همینطور خواهم ماند تا با همین حالت جدم رسول خدا  را ملاقات کنم در حالیکه به خون خود رنگین باشم"

 

پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:

من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه

هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.

     ما باید بدانیم که امام حسین علیه السلام را عدم معرفت و شناخت جایگاهش به شهادت رساند و کسانی حسین را کشتند که منتظر آمدنش بودند ولی بدلیل اینکه امام خود را نشناخته بودند با یک فتوا علیه حجت خدا جنگیدند و خونش را ریختند. انتظار امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف اگر بدون شناخت و معرفت نسبت به حقیقت آن بزرگوار باشد به بیراهه کشیده میشود و راهی را میرویم که کوفیان رفتند.

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید