آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

خلقت نوری

هرچند چشمها و دیده های ما را توان دیدن خورشید نیست اما می توانیم از پرتو خورشید، نور گرفته و راه را از بیراهه بشناسیم ،ظلمت شب را کنار بزنیم و زیبایی و تلألؤ روز را به تماشا بنشینیم.

اما چه نوری بالاتر از نور وجود اهل بیت علیهم السلام که هادی امت،ابالحسن علیه السلام ،در زیارت جامعه کبیره خاندان آل الله را  نوری معرفی می کند که بر عرش الهی احاطه دارند:

خّلقکم الله انوارا فجعلکم بعرشه محدقین.

بر کسی پوشیده نیست که دست ما از رسیدن به اوج مقام اهل بیت کوتاه است و فهممان از شناخت آن والامقامان عاجز.

اما می توانیم با نور گرفتن از خورشید وجود آن بزرگواران ،لحظه به لحظه شناخت بیشتری نسبت به مقام و منزلت رفیعشان پیدا کرده و بدین وسیله به خدای باری تعالی تقرب بجوییم که اهل بیت وسیله رسیدن ما به خداوند هستند:

فانکم وسیلتی الی االله

به ذ ره گر نظر لطف بو تراب کند        به آسمان رود و کار آفتاب کند

برای آشنایی بیشتر با مقام والای اهل بیت حدیثی را از حضرت رسول صلوات الله علیه نقل

می کنیم :

روزی نبی اکرم صلی الله علیه و آله با جمعی نشسته بودند. ناگهان امیر المومنین علی علیه السلام وارد شدند. رسول اکرم فرمودند: مرحبا به کسی که چهل هزا ر سال قبل از پدر خود خلق شد.

پرسیدند:یا رسول الله! آیا ممکن است که پسر قبل از پدر خلق شود؟ حضرت فرمودند:بله خداوند چهل هزار سال قبل از خلقت آدم ،من وعلی را از یک نور خلق نمود. پس از آن ، ما را سمت راست عرش خود قرار داد،سپس ما تسبیح خدا را گفتیم و ملائکه هم تسبیح گفتند ...

)طبق این حدیث خلقت پیامبر و اهل بیت ایشان با خلقت سایر مردم حتی پیامبران تفاوت دارد .(

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله  در  ادامه  می فرمایند:

خداوند متعال ما اهل بیت را هنگامی آفرید که نه آسمان بر افراشته بود و نه زمین گسترده ،نه عرش نه بهشتی و نه دوزخی . ما خداوند را تسبیح می کردیم آن هنگامی که تسبیح کننده ای نبود .هنگامی که خداوند خواست جهان را بیافریند، نور مرا شکافت و از آن عرش را بیافرید ، نور عرش از من است

و نور من از خداست و من از عرش برترم.

آنگاه نور علی ابن ابی طالب را شکافت و از آن فرشتگان را آفرید،پس نور فرشتگان از علی ابن ابی طالب است و نور وی از نور خداست و نور علی برتر از ملائکه است.

آنگاه نور دخترم فاطمه را شکافت و از آن آسمانها و زمین را بیافرید پس نور آسمانها و زمین از نور دخترم فاطمه است ونور فاطمه از نور خداست و او والاتر از آسمانها و زمین است .

آنگاه نور حسن را شکافت واز آن خورشید و ماه را آفرید پس نور خورشید و ماه از نور حسن است و نور وی از نور خداست و حسن والاتر از خورشید و ماه است.

آنگاه نور حسین را شکافت و از آن بهشت و حور العین را آفرید.پس نور بهشت و حور العین از نور حسین است و نور حسین از نور خداست و حسین والاتر از از بهشت و حور العین است.

(بحارالانوار جلد25صفحه16)

بنابر این ما هنگام بررسی صفات اهل بیت باید دقت کنیم که نور وجودی آن بزرگواران قبل از همه چیز خلق شده و وجود والامقامشان واسطه رسیدن رحمت و نعمت از خداوند متعال به سوی بندگان و مخلوقات است و ما میتوانیم با توسل و تمسک به اهل بیت به درگاه باری تعالی نزدیکی و تقرب پیدا کنیم.

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید