آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

انتظار فرج

 

در ابتدا باید بدانیم که انتظار فرج جزء واجباتی است که از طرف اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام به آن مکررا  تاکید شده است. شیخ صدوق از عبدالعظیم حسنی آورده که گفت : بر سرورم امام جواد الائمه علیه السلام وارد شدم و می خواستم که درباره قائم  از آن حضرت سوال کنم که آیا همان مهدی است یا غیر او ؟ پس خود آن حضرت آغاز سخن کرد و به من فرمود :

 ای ابوالقاسم ! به درستی که قائم از ماست و او مهدی  است که واجب است در زمان غیبتش انتظار کشیده شود و در ظهورش اطاعت گردد ، و او سومین (امام) از فرزندان من است.

 ( مکیال المکارم ج 2 ص 195)

نکته دیگر که در رابطه با انتظار باید به آن اشاره کنیم مدت زمان انتظار می باشد.

آنچه در روایات به آن تاکید شده عدم ناامیدی از ظهور و همیشه در انتظار ظهور بودن است.

مفضل بن عمر ، از امام صادق علیه السلام آورده که فرمود : نزدیکترین حالت بندگان نسبت به خدای عزوجل و رضایتمند ترین هنگام از آن ها زمانی است که حجت الهی را نیابند و برای آن ها آشکار نشود و جایگاهش را ندانند، در حالی که در آن وضع میدانند که حجت خداوند باطل نگشته است ، پس در آن هنگام هر صبح و شام منتظر فرج باشید.

( مکیال المکارم ج2 ص200)

آری باید هر صبح و شام منتظر منجی عالم بشریت باشیم و از انتظار خود دست برنداریم.

از سوی دیگر باید بدانیم که وقت ظهور از امور بدائیه است ، یعنی امکان دارد با توجه به شرایط ( مثلا اعمال شیعیان ) به تاخیر افتد یا زودتر شود ، بنابر این همانگونه که اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام فرموده اند : تمام کسانی که به هرنحوی برای ظهور زمان تعیین کرده اند دروغگو می باشند و باید آنها را تکذیب نمود؛ چرا که اگر برای ظهور زمان تعیین شود و در آن مقطع زمانی ظهور محقق نشود نا امیدی بر تمام مردم حاکم می شود.

و اما انتظار به چه معناست:

انتظار در لغت به معنای چشم به راه بودن و نوعی امید به آینده است ، آینده ای زیبا و روشن و سرشار از صفا ، آرامش و امنیت . انتظار فرج در فرهنگ شیعه ، در واقع نوعی آمادگی است . آمادگی برای پاک شدن ، پاک زیستن و دور ماندن از زشتی ها ، انتظار یعنی نفی وضع موجود و تلاش و امید برای رسیدن به دوران طلایی ظهور.

امام باقر علیه السلام میفرمایند: آن که از شما این امر را شناخته و منتظر آن باشد و خیر را در آن بداند ، مانند کسی است که به خدا قسم  در رکاب قائم آل محمد علیهم السلام با شمشیر خود جهاد کرده باشد . سپس فرمود : بلکه والله ! مثل کسی است که در خدمت رسول خدا  صلی الله علیه و آله و سلم با شمشیر جهاد کرده باشد . سپس بار سوم فرمود : بلکه به خدا قسم ! همچون کسی است که در خیمه رسول خدا  صلی الله علیه و آله و سلم  شهید شده باشد.

( مکیال المکارم ج 2 ص190).

برای شفاف شدن مفهوم انتظار مثالی می آوریم :

اگر قرار باشد مهمان بسیار عزیزی به منزل ما بیاید سعی می کنیم منزل را مرتب و تمیز کرده و تمام شرایط پذیرایی را فراهم کنیم . منتظر امام عصر  ارواحنا فداه نیز چون می خواهد شرایط را برای آمدن حضرت آماده کند، باید در بعد فردی ، اعتقادات و معرفت خود را نسبت به امام زمانش تکمیل نموده و با تهذیب نفس و پاک نمودن خود از گناهان و صفات رذیله و الگو قرار دادن اهلبیت  علیهم السلام  برای خود در تمام لحظات زندگی شایستگی یاری و همراهی و میزبانی آن عزیز را پیدا کند.

در بعد اجتماعی ، وظیفه مهم یک منتظر اصلاح اعتقادات، نزدیکان و مردم نسبت به حضرت ولی عصر علیه السلام و ایجاد شناخت نسبت به زیباییهای دنیای ظهور و ایجاد محبت حضرت در دلها می باشد، که اگر اینگونه شود و مردم با محبت حضرت و با زمان پس از ظهور آشنا شوند ، خواستار آن زمان خواهند شد .

 وقتی همه باهم خواستار ظهور باشند ، خداوند متعال نیز لطف خود را شامل حال بشریت نموده و با قدرت تکوین ، حضرت ولیعصر  علیه السلام را برای نجات مردم دنیا از دست ظالمان خواهد فرستاد، هر چند که مردم جهان در عمل آنگونه که باید عمل کنند ، نباشند ( یعنی حتی اگر تزکیه نکرده باشند ، ولی به وضع موجود عادت نکنند و مثل قوم بنی اسرائیل خواستار ظهور منجی از خداوند باشند ، خداوند ظهور امام عصر علیه السلام را خواهد رسانید ).

 بنابراین یکی از وظایف هر مسلمان انتظار مهدی موعود همراه با تزکیه و دوری از گناه و آشنا کردن عموم مردم با صفات و ویژگیهای امام زمان  علیه السلام  می باشد.

(اللهم عجل لولیک الفرج)

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید