آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

مهربانی و عطوفت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

در مورد مهربانی و رافت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باید اقرار کنیم که قلم در بیان این صفت امام زمان ناتوان و قاصر می باشد.

در داستان حضرت یوسف علیه السلام می خوانیم که وقتی به پادشاهی رسید و برادران برای دریافت گندم نزد او آمدند، بعداز چهل سال فراق، و بعد از آنهمه آزار و اذیتها و تهمتها که در حق یوسف روا داشته بودند، بعد از آنهمه سیلی زدنها، روی خار بیابان کشاندن یوسف ، در چاه انداختن او، فروختن او به بهای ناچیز به بهانه دزد بودن او، و همه و همه باز یوسف بعد از در آغوش کشیدن آنها به ایشان فرمود:

((لا تثریب علیکم الیوم...))  (یوسف، 92)

یعنی امروز هیچ سرزنش و ملامتی بر شما نیست. (من شما را بخشیدم) خداوند هم گناه شما را می بخشد که او مهربانترین مهربانان است.

و یا وقتی که یعقوب و فرزندش یوسف پس از چهل سال فراق به وصال یکدیگر رسیدند، یوسف حتی حاضر نشد خواسته پدر خود را که فرمود دوست دارم بدانم برادرانت بعداز جدایی از من با تو چه کردند را اجابت کند و فرمود پدر جان!  من تقصیرات آنها را بخشیدم از من مخواه آن را برایت بازگو کنم.

حال کمی بیندیشیم!

چه زیباست این گذشت و مهربانی! و چه نیکوست مهربانی یوسف بر برادران ! آیا می دانیم عطوفت و رحمت مولایمان مهدی فاطمه سلام الله علیها نیز نسبت به بندگان اینگونه و بلکه بسیار بالاتر از این است؟

یوسف شاگرد مکتب مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و بسی مهربانتر و رئوفتر است بر ما که پیوسته قلب نازنینش را به درد آورده ایم و او را چنانکه شایسته او نیست، معرفی می کنیم. کاش می دانستیم قدر و منزلتش را و می شناختیم عظمتش را! زیرا او جانشین خدا بر روی زمین است و خود صفات الهی می باشد.

آیا سزاوار است کسی را که خود صفات الهی است ، و هزاران یوسف از مهربانی و عطوفت او درس می گیرند، و یوسف پرتوی از وجود همچون خورشید تابان او ست، آماج تهمتها و دروغها قرار دهیم که وقتی بیاید همه را از دم تیغ شمشیر خود می گذراند؟!! و یا می گویند وقتی بیاید پرده از گذشته انسانها برداشته و آنها را نسبت به کارها، اموال و یا زندگی شان بازخواست می نماید؟!

آری؛ مهدی فاطمه سلام الله علیها مهربان است و مهربانی از او درس عطوفت می گیرد. او امام مهربانی است که انبیای الهی تنها پرتوی از خورشید درخشان وجود او می باشند. او امام مهربانی است که با وجود آزار و اذیتهایی که بر او روا داشته ایم، ما را خواهد بخشید و با مهربانی با ما رفتار خواهد کرد؛ چرا که او فرزند فاطمه سلام الله علیها است و اخلاقش خداگونه است. اوست که به اذن خداوند خطاها و معاصی بسیار بندگان را می پوشاند و توبه کنندگان را مورد عفو قرار می دهد. بلکه نه تنها از تقصیراتش می گذرد، به بهترین وجه عمل نیکو را جایگزین آن می سازد. همانطور که قرآن می فرماید:

((و آنانکه به خدا ایمان آورده و نیکوکار شدند، ما هم گناهانشان را محو و مستور (پنهان) میکنیم و بهتر از آن اعمال نیکشان به آنها پاداش دهیم.)) (عنکبوت، 7)

    یا رب ! به وقت گل، گنه بنده عفو کن     وین ماجرا به سرو و لب جویبار بخش

افسوس که بسیاری از ما او را نشناخته ایم و نمی دانیم که او کیست و چگونه است و وقتی بیاید ، زمین و زمان چگونه خواهد شد؟ زیرا اگر می دانستیم ، چنین غیر مسوولانه نمی نشستیم و پیوسته در پی او و در اندیشه او بودیم و لحظه ای آرام نداشتیم. به راستی چرا نمی آید؟ آیا خداوند نمی خواهد ما سعادتمند شویم یا اینکه ما راه سعادت را با کرده های خویش بر خود بسته ایم؟

    دیده ام دفتر پیمان تو را فرد به فرد    هر کجا حرف وفا آمده منها زده ای

به نقل از کتاب آن عشق جاودانه

ادامه دارد ...

منبع : وب سایت یاران مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید