آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

شناختن علامتهای ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف

یکی از وظایف شیعیان در زمان غیبت، شناختن علائم ظهور امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد. از این رو برای روشن شدن موضوع بیان دلایل آن می پردازیم.

طبق روایات یک سری از علائم ظهور مقارن ظهور آن بزرگوار تحقق پیدا کند و اگر کسی از این علائم آگاهی نداشته باشد احتمال دارد در دو مسیر اشتباه قرار بگیرد:

 اولی اینکه قبل از ظهور آن بزرگوار با مدعیان دروغین که ادعای امامت می کنند، همراه گردد که در اصل با این کار دنیا و آخرت خود را تباه کرده و یا در زمان ظهور چون از علائم ظهور آگاه نیست با یک سری افرادی که در مقابل حضرت قرار می گیرند همکاری نماید. اینجاست که از صراط مستقیم خارج شده و به کلام خداوند که در ذیل ذکر می شود عمل نمی کند.

 

اطیعوالله و اطیعوا  الرسول و اولی الامر منکم

 (سوره نساء آیه 59)

 

اطاعت کنید خداوند را و اطاعت کنید پیامبر صلی الله علیه وآله را و اطاعت کنید اهلبیت علیهم السلام را.

بنابر این عدم آگاهی از علائم ظهور باعث می شود که انسان به یکی از مهمترین واجباتی که در قرآن به طور صریح به آن اشاره شده و آن اطاعت از امام خویش می باشد، مستحق عذاب الهی گردد.

نعمانی به سند خود از امام باقر علیه السلام نقل می کند، که حضرت پس از یاد نمودن از ندای آسمانی و فرو رفتن زمین در بیداء می فرمایند: پس به سوی او روید هر چند که روی دست و پا باشد. به خدا سوگند! گویی او را می بینم بین رکن و مقام از مردم بیعت می گیرد...

 (مکیال ج2 ص23)

 

روایت فوق دلیل بر این موضوع دارد که در زمان ظهور تمام دوستان و شیعیان آن حضرت باید به سمت آن حضرت حرکت نمایند، و این موضوع زمانی می تواند تحقق پیدا کند که دوستان و شیعیان آن بزرگوار روایات مربوط به نشانه های ظهور را خوانده و آگاهی به آنها داشته باشند. تا با اطمینان خاطر و در اولین فرصت جهت یاری مولا و امام زمان خویش حرکت نمایند.

 

از عبدالله بن سنان روایت است که گفت: در خدمت حضرت ابی عبدالله امام صادق علیه السلام بودم که شنیدم شخصی از همدان گفت:

 این عامه ما را سرزنش می کنند و به ما می گویند شما می پندارید که آواز دهنده ای از آسمان به نام صاحب این امر بانگ خواهد زد! آن حضرت تکیه داده بود، خشمگین شده و راست نشست، سپس فرمود: این سخن را از من نقل نکنید و از پدرم نقل کنید که هیچ اشکالی برای شما نخواهد داشت، من شهادت می دهم که از پدرم شنیدم که فرمود: والله این مطلب در کتاب خدا کاملا روشن است که می فرماید:

 (ان نشا ننزل علیهم من السماء آیه فظلت اعناقهم لها خاضعین)

اگر بخواهید از آسمان آیتی فرود آوریم، پس بر آن گردن نهند، در حالی که به آن خاضع باشند.

پس آن روز احدی در زمین باقی نمی ماند، مگر اینکه در مقابل آن نشانه سر فرود آورد و بر آن گردن نهند و همه اهل زمین وقتی بشنوند صدایی از آسمان بلند است که :

 آگاه باشید! که حق با علی بن ابیطالب و شیعیان او است، ایمان می آورند و چون فردای آن روز شود، ابلیس بر هوا رود، تا جایی که از چشم زمینیان مخفی گردد. آنگاه بانگ بر آورد که : توجه کنید حق با عثمان بن غفان و شیعیان اوست؛ زیرا که او مظلوم کشته شد، خونش را مطالبه کنید. حضرت فرمود: پس در آن هنگام خداوند مومنان را با قول ثابت بر حق استوار می سازد، که همان ندای اول است. ولی آنها که در دلشان مرض هست- که مرض به خدا قسم!دشمنیِ ماست- در شک می افتند، در آن هنگام  از ما دوری جویند و ما را اهانت می کنند و می گویند: منادی اول سحری بود از سحر های این خاندان. سپس حضرت ابو عبدالله صادق علیه السلام این آیه را تلاوت کرد:

  و ان یرو آیهً یعرضوا و یقولوا سحرٌ مستمر                                  ( قمر آیه 2)

 و چون آیه ای بینند روی بر تافته و می گویند سحر های پی در پی است.

 (مکیال المکارم ج2 ص 233)

حمران بن اعین از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمودند: از امور حتمی که ناگزیر پیش از 

قیام قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف باید واقع شود، خروج سفیانی است و فرو رفتگی در بیداء و کشته شدن نفس زکیه و ندا کننده ای از آسمان.

 (مکیال ج2 ص 234)

 

غمین مباش برادر، که یار می آید                        دل نشسته به خون را قرار می آید

مریز اشک فراق از دو دیده چون یعقوب               چرا که یوسف نیکو عذار می آید

منبع : وب سایت یاران مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید