آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر

رفته رفته آیین های عاشورایی در آمریکا وفق یافته و توسعه می یابد. در ایالات متحده تلاش های ویژه ای صورت گرفته تا متون مربوط به آیین های عاشورایی به زبان انگلیسی در دسترس جوانان متولد آمریکا و تازه مسلمانان قرار گیرد.

به گزارش «شيعه نيوز»، آیین بزرگداشت عاشورا از اوایل قرن بیستم در ایالات متحده برگزار می شود اما در دهه های اخیر نظر افکارعمومی را به خود جلب کرده است. در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، پیش از آنکه مساجد و انجمن های مسلمانان از سوی شیعیان در این کشور راه اندازی شود، بزرگداشت عاشورا به صورت خصوصی در خانه های شخصی مهاجرانی که از جنوب لبنان امروزی به آمریکا آمده بودند، برگزار می شد.

در شهر دیترویت، جایی که متراکم ترین جمعیت شیعیان لبنانی، عراقی، پاکستانی، هندی و آلبانیایی ساکن هستند، برگزاری عزاداری در روز عاشورا در اماکن عمومی از دهه ۱۹۵۰ شکل گرفت. از زمانی که مرکز اسلامی دیترویت در سال ۱۹۶۳ تاسیس شد، برنامه سخنرانی ها در ده شب اول ماه محرم آغاز شد. اما پس از جنگ داخلی لبنان در سال ۱۹۷۵ و پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ بود که بزرگداشت محرم در دیترویت و دیگر شهرهای ایالات متحده به شکل امروزی خود درآمد.

مراسم بزرگداشت عاشورا در سال های اخیر شامل برنامه های سخنرانی در دست کم ده ها مسجد شیعیان در دیترویت و حومه آن است. در مساجد بزرگتر دو برنامه یکی به زبان انگلیسی و دیگری به زبان عربی، اردو یا آلبانیایی برگزار می گردد.

دیوارهای حسینیه های مساجد شیعیان دیترویت تماما با پرچم های سیاه عاشورا پوشیده می شود. مسلمانان در روز عاشورا لباس سیاه بر تن می کنند و هنگام حضور در مراسم عزاداری سربند یا بازوبند سیاه می بندند. بنرهای سیاه بزرگ بر بام مساجد و خانه ها آویخته می شود و بر اتومبیل ها نوشته هایی با موضوع عاشورا یا روبان سیاه زده می شود. در روز عاشورا در میان سوگواران غذای نذری توزیع می شود.   

در طی ماه محرم گردهمایی های کوچکتری نیز اغلب از سوی زنان در خانه های شخصی برگزار می شود. در این جلسات غالبا موضوع سخنرانی در مورد اهمیت و نقش تاریخی زنان اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.

از سال ۲۰۰۵، در روزهای عاشورا و اربعین حسینی، در یکی از پارک های شهر دیربورن میشیگان، عراقی ها دسته عزاداری به راه می اندازند. مشابه این عزاداری در شهرهای آتلانتا و نیویورک نیز برگزار می شود.

درحالیکه دیربورن و دیترویت به عنوان مراکز فعالیت شیعیان در ایالات متحده شناخته شده اند، شیعیان آمریکایی در مراکز شهری دیگر همچون سالت لیک سیتی، یوستون، لس آنجلس، آتلانتا و نیویورک نیز مراسم بزرگداشت عاشورا را برگزار می کنند.

رفته رفته آیین های عاشورایی در آمریکا وفق یافته و توسعه می یابد. در ایالات متحده تلاش های ویژه ای صورت گرفته تا متون مربوط به آیین های عاشورایی به زبان انگلیسی در دسترس جوانان متولد آمریکا و تازه مسلمانان قرار گیرد. برخی از مساجد از تکنولوژی های ترجمه همزمان استفاده می کنند و برخی دیگر از مراکز اسلامی با تقویت انجمن جوانان خود، موفق شده اند میزبانی مراسم و سخنرانی ها را به جوانان آموزش دیده بسپارند.

آیین های محرم به کمک ابزارهای ارتباطی مانند فیس بوک، یوتیوب، و وب سایت هایی مانند karbala.com به صورت آنلاین نیز در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

از طریق این سوگواری همگانی، جامعه شیعیان ایالات متحده با آیین جهانی محرم همراه و همنوا می شوند. مراسمی که تمامی شیعیان را به طور آیینی و نمادین به یک مکان و یک زمان یعنی کربلا و واقعه ی مهمی که در قرن هفتم میلادی در آن به وقوع پیوسته و نیز به یکدیگر پیوند می دهد. آنها این پیام اصلی عاشورا را تقویت و حمایت می کنند که هر روز می بایست با پرهیزگاری، ایمان و با این احساس زندگی کرد که حسین (علیه السلام) دفاع از اعتقاد خود به اسلام را در واقعه کربلا به نمایش گذاشت.

منبع: کرتیس، ادوارد (۲۰۱۰). دانشنامه تاریخ مسلمانان آمریکا.

منبع تصاویر: وب سایت مرکز اسلامی جعفری آتلانتا 

 
تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر
 
تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر
 
تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر
 
تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر
 
تلاش برای دسترسی جوانان آمریکایی به متون ترجمه شده عاشورایی+ تصاویر

منبع : سایت شفقنا

تگ ها:

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید