آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

جرج جرداق:‌ خود را شیعه علوی می‌دانم

خبرگزاری تسنیم: نویسنده مسیحی «علی؛ ندای عدالت انسانی» که هفته گذشته درگذشت، در آخرین مصاحبه خود پیش از مرگ، گفت:‌ من خود را از شیعیان علوی و از علویّون می‌دانم.

به‌گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، «حسن صحت» وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در سال های آخر عمر جرج جرداق نویسنده مسیحی کتاب «علی؛ ندای عدالت انسانی» با او دیدار و در خصوص فعّالیت‌های فرهنگی اش با او به گفت‌وگو پرداخت.

در ابتدای این دیدار، وابسته فرهنگی ایران در لبنان با ذکر مقدمه‌ای به چگونگی ورود کتاب «علی؛ ندای عدالت انسانی» به ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش شاه برای جلوگیری از ترجمه و چاپ آن اشاره کرد.

جرج جرداق ضمن تأیید این مطلب گفت: دقیقاٌ به خاطر می‌آورم که دلیل مخالفت شاه ایران با این کتاب دو موضوع بوده است؛ اول آنکه در این کتاب فصلی وجود داشت با عنوان «ملوک ستمگر» که شاه تصور نمود هدف، مقابله و مخالفت با نظام شاهنشاهی است و دیگر اینکه چون در این کتاب عدالت امیرالمومنین و توجه آن حضرت به محرومین و مستضعفین برجسته بوده، سرویس امنیتی ایران تصور کرده هدف این کتاب، تبلیغ اندیشه‌های سوسیالیستی و کمونیستی است.

نویسنده کتاب «علی؛ ندای عدالت انسانی» در پاسخ به این پرسش که چه بخشی از زندگانی امیرالمومنین(علیه السلام) او را تحت‌تأثیر قرار داده است؟ گفت: تمامی رفتار علی(علیه السلام) سرشار از انسانیت، عدالت و گذشت بوده است؛ چه آنجا که ابن ملجم را می بخشد، چه آنجا که از روی خشم دشمنان را نمی کشت، چه در هزینه‌ نمودن بیت‌المال و چه در دوران کوتاه حکومتش و مقام علی(علیه السلام) از مقام بسیاری از انبیاء بالاتر است.

جرداق با ذکر خاطره‌ای از دوران کودکی اش علت اینکه از بین همه انبیاء، اوصیاء، اولیاء و صالحین به سراغ بررسی زندگانی امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام) رفته است، گفت: متولّد جنوب لبنان (منطقه مرجعیّون) هستم؛ در دوران ابتدایی بسیار زیاد از مدرسه فرار می کردم و علاقه‌ای به یادگیری درس نداشتم. حتی اولیای مدرسه مرا تنبیه بدنی می کردند که آن هم تأثیری نداشت، تا اینکه روزی برادر بزرگ‌ترم کتاب نهج‌البلاغه را به عنوان تنبیه به من می دهد تا هم آن را بخوانم و هم چند بار از روی کل آن رونویسی کنم.

وی ادامه داد: وقتی در آن سنین، نهج‌البلاغه را می خواندم، چیز زیادی از آن نمی فهمیدم ولی این کتاب را برای خود نگاه داشتم و مجدداٌ در دوران نوجوانی و جوانی آن را خواندم و در این زمان بود که عباراتی از حضرت علی(علیه السلام) توجه مرا به خود جلب نمود و تصمیم گرفتم تا درباره آن حضرت تحقیق کنم.

جرداق گفت: کتاب‌های بسیاری را که در مصر و دیگر کشورها در خصوص زندگانی حضرت علی(علیه السلام) نگاشته شده بود، را مطالعه کردم اما هیچ‌کدام آنگونه که شایسته حضرت علی(علیه السلام) و نهج‌البلاغه است، نگاشته نشده بود و این باعث شد که تصمیم به نوشتن کتابی در خصوص آن حضرت بگیرم که ماحصل آن تالیف کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیة» شد.

وی در پاسخ به این پرسش که شما با یافتن چنین آموزه‌هایی در افکار و مرام امیرالمؤمنین (علیه السلام) هنوز خود را مسیحی می‌دانید؟ پاسخ داد: من عاشق این مرام و انسانیت علی(علیه السلام) هستم و باید بگویم با این نگاه من خود را از شیعیان علوی و از علویّون می‌دانم.

منبع : ابنا

تگ ها:

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید