آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

ذکر مناقب و فضایل امام عصر ارواحنا فداه

یکی از وظایفی که در بسیاری از روایات و احادیث به آن تاکید شده ، ذکر فضایل و مناقب اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد که در اینجا به بیان تعدادی از آنها می پردازیم.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: همانا وظیفه جمعی از فرشتگان آسمان این است که نگاه می کنند به یک و دو و سه نفری ، در حالی که آنان درباره فضیلت آل محمد علیهم السلام به گفتگو نشسته اند ، پس فرشته ای به فرشتگان دیگر می گوید :آیا نمی بینید اینان را با همه کمی تعدادشان و بسیاری دشمنانشان فضائل آل محمد علیهم السلام را بیان می کنند؟!

 آنگاه گروه دیگری از فرشتگان می گویند: (( ذلک فضل الله یوتیه من یشاء و الله ذوالفضل العظیم )) این فضل خداوند است که به هر کس بخواهد می دهد و خداوند دارای فضل عظیم است(سوره جمعه آیه 4)

( مکیال المکارم ج2 ص208)

میسر از امام باقر علیه السلام آورده که گفت : امام باقر علیه السلام به من فرمود : آیا با هم خلوت می کنید {و دور از چشم دشمنان می نشینید} و برای هم حدیث می گویید و آنچه معتقد هستید ، برای هم بازگو می نمایید ؟ 

عرضه داشتم ،آری . به خدا سوگند! ما باهم در خلوت می نشینیم و برای هم حدیث می گوییم و آنچه معتقدیم ، برای هم باز می گوییم آنگاه امام باقر علیه السلام فرمودند:

 به خدا سوگند  که من دوست داشتم در بعضی از آن جاها با شما می بودم ، به خدا سوگند  که من بوی شما و جانهای شما را دوست می دارم و البته شما بر دین خداوند و دین فرشتگان او هستید ، پس با پرهیز از گناه و جدیت در امر دین { ما را} را یاری کنید.

 مکیال المکارم –ج2-ص208

حضرت امام موسی بن جعفر علیه السلام نیز در این رابطه می فرمایند:

هیچ چیز بر ابلیس و لشکریانش دشوارتر نیست از این که برادران ایمانی با یکدیگر دیدار کنند و همانا دو مومن با یکدیگر دیدار می نمایند که به یاد خدا باشند ، آن گاه فضایل ما را یادآوری میکنند، در این حال گوشت سالمی بر صورت ابلیس باقی نمی ماند ، تا جایی که روح پلیدش به التماس می افتد از فرط  آنکه  درد  می کشد، پس فرشتگان آسمان و کنجوران بهشت متوجه می شوند و او را لعندت می کنند ، تا این که هیچ فرشته مقربی باقی نمی ماند مگر این که بر او لعنت فرستد ، که زبون و با حسرت و مردود می افتد.

(مکیال المکارم ج2 ص208)

امام صادق علیه السلام نیز در این رابطه به فضیل فرمودند : می نشینید و حدیث می گویید ؟ فضیل عرضه داشت : آری فدایت شوم ! امام صادق علیه السلام فرمودند:

همانا من آن مجالس را دوست می دارم ، پس امر ما را احیا کنید . ای فضیل ! خداوند رحمت کند کسی که امر ما را احیاء نماید .

مکیال المکارم ج 2 ص 212

از روایات فوق به این نتیجه می رسیم که:

 هر گاه به دیدار همدیگر می رویم و در کنار هم قرار می گیریم به جای پرداختن به صحبتهای بیهوده و احیانا خدای ناکرده  گناه و غیبت و تهمت و ... باید به بیان فضائل اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام و بیان اعتقادات خود بپردازیم ، تا بدین وسیله هم یکی از وظایف خود را عمل کرده ایم و هم شامل رحمت و لطف الهی قرار گیریم. 

اللهم عجل لولیک الفرج

منبع : سایت یاران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

آرشیو مطالب وظایف شیعیان در زمان غیبت

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید