آخرین مطالب
 • امام صادق علیه السلام فرمود: هر كس دوست دارد از اصحاب قائم باشد، بايد انتظار بكشد با پرهيزكاري و اخلاق نيك رفتار نمايد در حالي كه منتظر باشد (مكيال المكارم ج2ص151)
 • امام صادق علیه السلام فرمود: « مردم امام خود را نيابند . امام در موسم حج حاضر شود و آنها او را مي‌بيند ولي آنها او را نمي‌بينند.» (كتاب كافي ج2 ص 146)
 • امام عسكری علیه السلام فرمود: «شيعيان ما در يك غم و اندوه دائم به سر مي‌برند تا زماني كه فرزندم كه پيامبر اسلام نويد ظهورش را داده ظاهر شود.» (روزگار رهايي ص392)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « در آخر الزمان براي مردم روزگاري مي‌رسد كه تنها همّ و غمشان شكم آنها و شرف آنها تجملات زندگي و قبله ‌آنها زنهايشان مي‌شوند.» (روزگار رهايي ص 702)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود : « در آخر الزمان قرآن با ني و لحن و غنا خوانده مي‌شود بدون اينكه به هنگام تلاوت با خوف و خشيت پروردگار همراه باشد.» (روزگار رهايي ص797)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « او (قائم) هنگامي ظاهر مي‌شود كه كسي كه امر به معروف كند خوار شود ، و كسي كه مرتكب گناه شود مورد ستايش قرار گيرد.» (روزگار رهايي ص716)
 • امام كاظم علیه السلام فرمود: «تحقيقاً كه امر غيبت يك آزمايشي است از جانب خداي عزوجل كه خلقش را به وسيله آن آزمايش كند.» (روزگار رهايي ص 143)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) مرد را به خاطر پوشيده نگه داشتن همسرش سرزنش ميكنند.» (روزگار رهايي ص 743)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « (در نزديكي ظهور) آلات لهو و لعب در رهگذر مردم آشكارا به كار گرفته مي‌شود، مردم عبور مي‌كنند و كسي جرأت نمي كند از آن جلوگيري كند.» (روزگار رهايي ص 803)
 • رسول اكرم صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: « (از علائم آخرالزمان) هنگامي است كه زنها جامه مردان را بپوشند و پوشش حيا از آنها گرفته شود.» (روزگار رهايي ص 75)
 • امام باقر علیه السلام فرمود: « هرگز هرگز فرج حاصل نشود تا آنكه به سختي غربال شويد تا ناخالصان بروند و خالصان باقي بمانند.» (الغيبه ص 206)
 • امیرالمومنین علي علیه السلام فرمود: « در انتظار فرج (قائم) باشيد و از رحمت خدا نا اميد نباشيد. » (الخصال ص 616)
 • امام صادق علیه السلام فرمود:‌ « به خدا سوگند من اگر او (مهدی) را درك مي‌كردم جانم را براي حضرت صاحب الامر فدا مي‌كردم. » (روزگار رهايي ص 425)
دانلود احادیث مهدوی
شگفتیهای عصر ظهور

نظر سنجی

کدام قسمت سایت بیشتر مورد استفاده شما قرار گرفت؟
حکمتی از قرآن
شگفتیهای عصر ظهور
معرفت نسبت به امام معصوم
رافت و مهربانی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف
وظایف شیعیان در زمان غیبت
مطالب خواندنی
پرسش و پاسخ

آمار بازدیدکنندگان

توضیحات

معرفت نسبت به امام معصوم

در این بحث، معرفت و شناخت امام معصوم علیه السلام خصوصا روایاتی که در مورد شناخت بیشتر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از کتب معتبر شیعه وجود دارد را بیان می کنیم:

   سلمه بن محرز گويد: شنيدم امام باقر علیه السلام مي فرمايند از جمله علومي كه به ما داده شده تفسير قرآن و احكام آن  و علم تغيير زمان و حوادث آن است . هرگاه خدا خير مردمي را بخواهد آنها را شنوا سازد. كسيكه گوش شنوا ندارد از سخني كه به گوش او رسد رويگردان است مثل اينكه نشنيده است.

  سپس حضرت اندكي از سخن گفتن باز ايستاد و فرمود: اگر دلهاي وسيعي پيدا ميكردم كه تاب تحمل حقايق را داشت و اگر مردم نكته فهم و رازداري كه مذاكره با آنها وسيله آسايش خاطر بود در دست داشتم مي گفتم و خدا ياور ماست.

(اصول كافي ج 1  ص 441 حديث 3)

اهل بيت علیهم السلام چه علومي دارند؟

طبق روايات اهل بيت علیهم السلام تمام علوم الهی را دارا هستند. در حديثي از امام صادق علیه السلام آمده كه فرمودند:(( من هر آينه ميدانم آنچه در آسمانها و آنچه در زمين است و آنچه در بهشت و جهنم است و ميدانم آنچه در گذشته بوده و در آينده خواهد بود. بعد لحظه اي ساكت شدند ديدند اين مطالب براي شنونده سنگين آمد فرمودند: همه اينها را از كتاب خدا ياد گرفتم كه در آن ميفرمايد: قرآن را به تو فرو فرستاديم كه بيانگر هر چيزي است.

(اصول كافي ج1 ص 230)

  در قرآن علم همه چيز نهفته است كه امام صادق علیه السلام به آن اشاره ميفرمايد: علم گذشته و آينده و بهشت و جهنم و .... ولي علم تفسير قرآن را در حديث بيان ميفرمايند كه خداوند اين علم را به امام داده است. در حديثي قرآن را به 4 چيز تقسيم كرده كه حديث به شرح زير است:

   قال الصادق عليه السلام: القرآن علي اربعه اشياء، العباده والاشاره والطائف و الحقايق، العباده للعوام والاشاره للخواص و الطائف للاولياء و الحقايق للانبياء.

قرآن به چهار چيز است عبادت، اشاره، لطائف و حقايق، عبادت مربوط به عوام است اشاره از خواص است لطائف قرآن را اولياء ميفهمند و حقايق قرآن را انبياء.

 (بحارالانوار ج 89 باب 1 فضل قرآن).

بنابراين حقايق قرآن است كه ائمه اطهار علیهم السلام از آن اطلاع دارند و ائمه بالاتر از انبياء مي باشند.

ادامه دارد ...

منبع : وب سایت یاران مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

ارسال نظرات

نام و نام خانوادگی
متن نظر

شما اینجا هستید